Martin Tomeš

Martin Tomeš

Jóga mne přitahovala již od dob mého raného dětství, kdy jsme si s bratrem ve známé knize Andrého van Lysebetha, která tehdy patřila mé mámě, nadšeně prohlíželi obrázky jednotlivých ásan a následně je zkoušeli cvičit. Mou oblíbenou a nejčastěji praktikovanou pozicí byla tehdy „svíčka“. Na dlouhou dobu poté jóga zdánlivě z mého života zmizela, abych se k ní později opět navrátil.

Byl to rok 2014, když jsem dokončil své studium na konzervatoři a rozhodl se dále nepokračovat v navazujícím magisterském studiu na vysoké škole. Cítil jsem potřebu velké změny ve svém životě a hledal jsem tehdy různé způsoby jak uzdravit své fyzické tělo, zklidnit přehnaně aktivní mysl a začít na sobě intenzivně vnitřně pracovat. Tou dobou jsem objevil Pranava Jóga Centrum Ostrava a na podzim začal navštěvovat lekce Vinyasa Flow jógy u PavlyV anduchové. Přestože jsem si zpočátku mezi množstvím žen na „jógamatkách“ připadal poněkud nepatřičně, blahodárné účinky na tělo i mysl byly pro mne nepřehlédnutelné a postupně jsem lekce jógy v Pranavě začal navštěvovat stále častěji.

Na jaře následujícího roku jsem se pak poprvé setkal s Lenkou ŚivāDevī Knag, což byl pro mne natolik intenzivní zážitek, že jsem se od té doby od jógy a její filosofie nedokázal „odtrhnout“ již vůbec. Z jógy se pomalu stávalamá každodenní praxe, neúnavná učitelka a způsob jak odkrývat své pravé Já. Neměl jsem původně vůbec žádné ambice jógu učit, ale když mi tato možnost byla Lenkou v Pranavě jednoho dne nabídnuta, s velkým vděkem a pokorou jsem od ní tuto výzvu přijal. Je mi ctí a potěšením svou radost z tohoto starodávného učení sdílet s dalšími lidmi a předávat jim to, co jsem se doposud naučil. 

Seznam všech učitelů